Kepenk Tamiri

Kepenk sistemleri, işletmelerin güvenliklerini sağlamak için geliştirilen ürünlerdir. Otomatik kepenk sistemleri tek bir tuş ile yönetilebilen uzaktan kumanda sistemi ile çalışırlar. Kullanım kolaylığı ve üst düzey güvenlik sağlamaları nedeniyle eski tip kepenklere göre daha çok tercih edilirler. Kepenklerin üretimlerinde kullanılan kaplamalar dışardan gelebilecek etkilere karşı tam bir koruma sağladıkları için uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılabilirler.

Kullanım kolaylığı ve yüksek güvenlik sağlayan otomatik kepenk sistemleri özel mülklerde, sanayi girişlerinde olası izinsiz girişleri engellemek için tasarlanmış ürünlerdir. Açık alanları kapatmak için yapılan montajlar ile yaşamı kolaylaştıran sistemler uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir.

Kepenklerde Oluşan Arızalar Nelerdir?

Kepenklerin bakımları düzenli olarak yapılmadığında bazı arızalar oluşabilir. Kepenk sistemlerinin sağlıksız çalışmamaları kepenk tamiri yapılmasını zorunlu kılar. Özellikle aküde meydana gelen arızalar kepenk sistemlerinin bozulmasına ve düzgün çalışmamasına neden olur. Kepenklerin uzun yıllar boyunca kullanılması sonucu aküler bitebilir ve kepenklerde arızalar oluşabilir. Başka bir sorun da elektrik voltajından kaynaklanabilmektedir. Kepenklerin açılıp kapanmaları esnasında ses ve gıcırdama duyuluyorsa hemen kepenk tamircisi çağırılmalıdır.

Kepenk Tamiri Nasıl Yapılır?

Kepenkler çok kolay bozulan ya da arıza yapan sistemler değildirler. Kepenklerin sıkışması sonucu hareket kabiliyetleri azalabilir. Motor çalışmaya devam ettiği için kepenk kilitlenir, fakat durma noktasında duramaz ve motor başta olmak üzere diğer çalışan parçalar zarar görür. Kepenk sıkıştığında hemen durdurmak çok önemlidir, aksi halde açmaya devam etmeye çalışmak çok daha büyük sorunlara neden olabilir. Ayrıca kepenk açılırken farklı bir ses çıkıyorsa, sistemi durdurmak ve açmaya çalışmamak gerekir. Kepenkteki motor, alıcı kart ve kumanda gibi elektronik parçaların suya değmeyecek şekilde korunmaları gerekir.

Kepenk tamiri için öncelikle kumandanın pilini kontrol etmelisiniz. Yedek bir pil ile kumandanınkini değiştirin. Güç kaynağınızı kontrol edin, elektrik kesintisi olup olmadığını şalterlerin atıp atmadığından anlayabilirsiniz. Elektrik olduğu halde kepenkler çalışmıyorsa kepenk tamiri bakım onarım servisini çağırmalısınız. Yay değişimi, sökme, takma ve akü değişimi yapılarak arızalı ürün tamir edilir.

Kepenklerin düzenli aralıklarla bakımlarının yapılması gereklidir. Elektronik parçalara su değmeyecek şekilde kepenkleri temizlemek, ürünün zarar görmesini engelleyecektir. Gres yağı, zaman içinde çamurlaşıp taş haline geleceğinden, sürülmemesi önerilir.

Kepenk Tamirinin Avantajları Nelerdir?

Hayatı kolaylaştıran kepenk sistemleri ile insanlar daha güvenli ve daha huzurlu bir hayat yaşarlar. Zaman içinde kepenk sistemlerinde meydana gelen arızalar, bir an önce tamir edilmezlerse ciddi güvenlik sorunları oluşabilir.

Kepenk tamiri yapmak yeni bir kepenk almaktan daha uygundur, çünkü arızaya sebep olan nedenlerin düzeltilmesi daha düşük maliyet gerektirir. Yay değişimi, yay sökme, akü değişimi ya da olası elektrik kesintilerinde kepengin elektriğini veren UPS sisteminin bakımı, yeni bir kepenk alımından daha ucuza mal olmaktadır. Kepenklerin tamir edilmesi ömürlerini uzatacağından, uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılmaları mümkün hale gelmektedir.